IKONOGRAFIA I WSKAZÓWKI DO OZNACZANIA        LISTA GATUNKÓW       


LISTA GATUNKÓW


Acanthosomatidae     Alydidae     Anthocoridae     Aphelocheiridae     Aradidae     Berytidae     Ceratocombidae     Cimicidae     Coreidae     Corixidae     Cydnidae     Dipsocoridae     Gerridae     Hebridae     Hydrometridae     Lygaeidae     Mesoveliidae     Microphysidae     Miridae     Nabidae     Naucoridae     Nepidae     Notonectidae     Pentatomidae     Piesmatidae     Plataspidae     Pleidae     Pyrrhocoridae     Reduviidae     Rhopalidae     Saldidae     Scutelleridae     Stenocephalidae     Thyreocoridae     Tingidae     Veliidae    

Na podstawie "Fauna Polski: charakterystyka i wykaz gatunków. T. 1, Annelida, Arthropoda pro parte, Insecta pro parte (Coleoptera, Hemiptera, Hymenoptera, Lepidoptera). Bogdanowicz W. et al". Warszawa 2004.

ACANTHOSOMIDAE
Acanthosoma (Curtis J., 1824)
- haemorrhoidale haemorrhoidale (Linnaeus C., 1758)
Cyphostethus (Fieber, 1860)
- tristriatus (Fabricius, 1787)
Elasmostethus (Fieber, 1860)
- interstinctus (Linnaeus C., 1758)
- minor (Horváth, 1899)
Elasmucha (Stal, 1864)
- ferrugata (Fabricius, 1787)
- fieberi (Jakovlev, 1865)
- grisea (Linnaeus C., 1758)
ALYDIDAE
Alydus (Fabricius, 1803)
- calcaratus (Linnaeus C., 1758)
Megalotomus (Fieber, 1860)
- junceus (Scopoli, 1763)
ANTHOCORIDAE
Acompocoris (Reuter, 1875)
- alpinus (Reuter, 1875)
- pygmeus (Fallén C.F., 1807)
Anthocoris (Fallén C.F., 1814)
- amplicollis (Horváth, 1893)
- confusus (Reuter, 1884)
- gallarumulmi (De Geer Ch., 1773)
- limbatus (Fieber, 1836)
- minki minki (Dohrn C.A., 1860)
- nemoralis (Fabricius, 1794)
- nemorum (Linnaeus C., 1761)
- pilosus (Jakovlev, 1877)
- sarothamni (Douglas et Scott, 1865)
- simulans (Reuter, 1884)
Cardiastethus (Fieber, 1860)
- fasciiventris (Garbiglietti, 1869)
Dufouriellus (Kirkaldy, 1906)
- ater (Dufour, 1833)
Elatophilus (Reuter, 1884)
- nigricornis (Zetterstedt J.W., 1838)
- pini (Baerensprung, 1858)
- stigmatellus (Zetterstedt J.W., 1838)
Lyctocoris (Hahn H., 1836)
- campestris (Fabricius, 1794)
- dimidiatus (Spinola M., 1837)
Orius (Wolff M., 1811)
- agilis (Flor, 1860)
- horvathi (Reuter, 1884)
- laticollis laticollis (Reuter, 1884)
- majusculus (Reuter, 1879)
- minutus (Linnaeus C., 1758)
- niger (Wolff M., 1811)
- vicinus (Ribaut, 1923)
Scoloposcelis (Fieber, 1864)
- obscurella (Zetterstedt J.W., 1838)
- pulchella pulchella (Zetterstedt J.W., 1838)
Temnostethus (Fieber, 1860)
- dacicus (Puton, 1888)
- gracilis (Horváth, 1907)
- longirostris (Horváth, 1907)
- pusillus (Herrich-Schaeffer G.A.W., 1835)
- reduvinus reduvinus (Herrich-Schaeffer G.A.W., 1850)
Tetraphleps (Fieber, 1860)
- bicuspis (Herrich-Schaeffer G.A.W., 1835)
Xylocoridea (Reuter, 1876)
- brevipennis (Reuter, 1876)
Xylocoris (Dufour, 1831)
- cursitans (Fallén C.F., 1807)
- formicetorum (Boheman C.H., 1844)
- galactinus (Fieber, 1836)
- lativentris (Sahlberg J., 1870)
APHELOCHEIRIDAE
Aphelocheirus (Westwood J.O., 1833)
- aestivalis (Fabricius, 1803)
ARADIDAE
Aneurus (Curtis J., 1825)
- avenius avenius (Dufour, 1833)
- laevis laevis (Fabricius, 1775)
Aradus (Fabricius, 1803)
- aterrimus (Fieber, 1864)
- betulae (Linnaeus C., 1758)
- betulinus (Fallén C.F., 1807)
- bimaculatus (Reuter, 1872)
- brevicollis (Fallén C.F., 1807)
- cinnamomeus (Panzer, 1806)
- conspicuus (Herrich-Schaeffer G.A.W., 1835)
- corticalis (Linnaeus C., 1758)
- depressus depressus (Fabricius, 1794)
- erosus (Fallén C.F., 1807)
- lugubris (Fallén C.F., 1807)
- obtectus (Vásárhelyi, 1988)
- signaticornis (Sahlberg R.F., 1848)
- truncatus (Fieber, 1860)
- versicolor (Herrich-Schaeffer G.A.W., 1835)
Mezira (Amyot et Serville, 1843)
- tremulae tremulae (Germar E.F., 1822)
BERYTIDAE
Berytinus (Kirkaldy, 1900)
- clavipes (Fabricius, 1775)
- crassipes (Herrich-Schaeffer G.A.W., 1835)
- hirticornis horticornis (Brullé A., 1836)
- minor minor (Herrich-Schaeffer G.A.W., 1835)
- signoreti (Fieber, 1859)
Gampsocoris (Fuss, 1852)
- punctipes punctipes (Germar E.F., 1822)
Metatropis (Fieber, 1859)
- rufescens (Herrich-Schaeffer G.A.W., 1835)
Neides (Latreille, 1802)
- tipularius (Linnaeus C., 1758)
CERATOCOMBIDAE
Ceratocombus (Signoret, 1852)
- brevipennis (Poppius, 1910)
- coleoptratus (Zetterstedt J.W., 1819)
- corticalis (Reuter, 1889)
CIMICIDAE
Cimex (Linnaeus C., 1758)
- columbarius (Jenyns, 1839)
- dissimilis (Horváth, 1910)
- lectularius (Linnaeus C., 1758)
Oecianus (Stal, 1873)
- hirundinis (Lamarck J.B., 1816)
COREIDAE
Arenocoris (Hahn H., 1834)
- fallenii (Schilling S., 1829)
Bathysolen (Fieber, 1860)
- nubilus (Fallén C.F., 1807)
Bothrostethus (Fieber, 1860)
- annulipes (Herrich-Schaeffer G.A.W., 1835)
Ceraleptus (Costa, 1847)
- gracilicornis (Herrich-Schaeffer G.A.W., 1835)
- lividus (Stein G., 1858)
Coreus (Fabricius, 1794)
- marginatus (Linnaeus C., 1758)
Coriomeris (Westwood J.O., 1842)
- denticulatus (Scopoli, 1763)
- scabricornis (Panzer, 1809)
Enoplops (Amyot et Serville, 1843)
- scapha (Fabricius, 1794)
Gonocerus (Berthold A.A., 1827)
- acuteangulatus (Goeze J.A.E., 1778)
- juniperi (Herrich-Schaeffer G.A.W., 1839)
Nemocoris (Sahlberg R.F., 1848)
- fallenii (Sahlberg R.F., 1848)
Spathocera (Stein G., 1860)
- dalmanii (Schilling S., 1829)
- laticornis (Schilling S., 1829)
Syromastus (Berthold A.A., 1827)
- rhombeus (Linnaeus C., 1767)
Ulmicola (Kirkaldy, 1909)
- spinipes (Fallén C.F., 1807)
CORIXIDAE
Arctocorisa (Wallengren, 1894)
- germari (Fieber, 1848)
Callicorixa (White, 1873)
- praeusta (Fieber, 1848)
Corixa (Geoffroy E.L., 1762)
- affinis (Leach W.E., 1817)
- dentipes (Thomson, 1869)
- panzeri (Fieber, 1848)
- punctata (Illiger, 1807)
Cymatia (Flor, 1960)
- bonsdorffii (Sahlberg C., 1819)
- coleoptrata (Fabricius, 1777)
- rogenhoferi (Fieber, 1864)
Glaenocorisa (Thomson, 1869)
- propinqua (Fieber, 1860)
Hesperocorixa (Kirkaldy, 1908)
- castanea (Thomson, 1869)
- linnaei (Fieber, 1848)
- moesta (Fieber, 1848)
- parallela (Fieber, 1860)
- sahlbergi (Fieber, 1848)
Micronecta (Kirkaldy, 1897)
- carpathica (Wróblewski A., 1958)
- griseola (Horváth, 1899)
- minutissima (Linnaeus C., 1758)
- poweri (Douglas et Scott, 1869)
- scholtzi (Fieber, 1860)
Paracorixa (Poisson, 1957)
- concinna (Fieber, 1848)
Sigara (Fabricius, 1775)
- distincta (Fieber, 1848)
- falleni (Fieber, 1848)
- fossarum (Leach W.E., 1817)
- hellensii
- iactans (Jansson A., 1983)
- lateralis (Leach W.E., 1817)
- limitata (Fieber, 1848)
- longipalis (Sahlberg J., 1878)
- nigrolineata (Fieber, 1848)
- scotti (Douglas et Scott, 1868)
- semistriata (Fieber, 1848)
- stagnalis (Leach W.E., 1817)
- striata (Linnaeus C., 1758)
CYDNIDAE
Adomerus (Mulsant et Rey, 1866)
- biguttatus (Linnaeus C., 1758)
Byrsinus (Fieber, 1860)
- flavicornis (Fabricius, 1794)
Canthophorus (Mulsant et Rey, 1866)
- dubius (Scopoli, 1763)
- impressus (Horváth, 1881)
Cydnus (Fabricius, 1803)
- aterrimus (Forster J.R., 1771)
Legnotus (Schiodte, 1848)
- limbosus (Geoffroy E.L., 1785)
- picipes (Fallén C.F., 1807)
Microporus (Uhler, 1872)
- nigrita (Fabricius, 1794)
Ochetostethus (Fieber, 1860)
- opacus (Scholtz H., 1847)
Sehirus (Amyot et Serville, 1843)
- luctuosus (Mulsant et Rey, 1866)
- morio (Linnaeus C., 1761)
Tritomegas (Amyot et Serville, 1843)
- bicolor (Linnaeus C., 1758)
- sexmaculatus (Rambur, 1839)
DIPSOCORIDAE
Cryptostemma (Herrich-Schaeffer G.A.W., 1835)
- alienum (Herrich-Schaeffer G.A.W., 1835)
- carpathicum Josifov, 1967)
- pusillimum (Sahlberg J., 1870)
- waltli (Fieber, 1860)
GERRIDAE
Aquarius (Schellenberg J.R., 1800)
- najas (De Geer Ch., 1773)
- paludum (Fabricius, 1784)
Gerris (Fabricius, 1794)
- argentatus (Schummel Th.E., 1832)
- asper (Fieber, 1860)
- gibbifer (Schummel Th.E., 1832)
- lacustris (Linnaeus C., 1758)
- lateralis (Schummel Th.E., 1832)
- odontogaster (Zetterstedt J.W., 1828)
- sphagnetorum (Gaunitz, 1947)
- thoracicus (Schummel Th.E., 1832)
Limnoporus (Stal, 1861)
- rufoscutellatus (Latreille, 1807)
HEBRIDAE
Hebrus (Curtis J., 1833)
- pusillus (Fallén C.F., 1807)
- ruficeps (Thomson, 1871)
HYDROMETRIDAE
Hydrometra (Latreille, 1796)
- gracilenta (Horváth, 1899)
- stagnorum (Linnaeus C., 1758)
LYGAEIDAE
Acompus (Fieber, 1860)
- laticeps (Ribaut, 1929)
- pallipes (Herrich-Schaeffer G.A.W., 1834)
- rufipes (Wolff M., 1804)
Aellopus (Wolff M., 1811)
- atratus (Goeze J.A.E., 1778)
Aphanus (Laporte, 1833)
- rolandri (Linnaeus C., 1758)
Arocatus (Spinola M., 1837)
- longiceps (Stal)
- melanocephalus (Fabricius, 1798)
- roeselii (Schilling S., 1829)
Beosus (Amyot et Serville, 1843)
- maritimus (Scopoli, 1763)
Camptotelus (Fieber, 1860)
- lineolatus lineolatus (Schilling S., 1829)
Chilacis (Fieber, 1864)
- typhae (Perris É., 1857)
Cymus (Hahn H., 1832)
- aurescens (Distant, 1883)
- claviculus (Fallén C.F., 1807)
- glandicolor (Hahn H., 1832)
- melanocephalus (Fieber, 1861)
Dimorphopterus (Stal, 1872)
- spinolae (Signoret, 1857)
Drymus (Fieber, 1860)
- brunneus brunneus (Sahlberg R.F., 1848)
- latus latus (Douglas et Scott, 1871)
- pilicornis (Mulsant et Rey, 1852)
- pumilio (Puton, 1877)
- ryeii (Douglas et Scott, 1865)
- sylvaticus (Fabricius, 1775)
Emblethis (Fieber, 1860)
- duplicatus (Seidenstücker, 1963)
- griseus (Wolff M., 1802)
- verbasci (Fabricius, 1803)
Eremocoris (Fieber, 1860)
- abietis (Linnaeus C., 1758)
- plebejus (Fallén C.F., 1807)
- podagricus (Fabricius, 1775)
Gastrodes (Westwood J.O., 1840)
- abietum (Bergroth, 1914)
- grossipes grossipes (De Geer Ch., 1773)
Geocoris (Fallén C.F., 1814)
- ater (Fabricius, 1787)
- dispar (Waga B., 1839)
- grylloides (Linnaeus C., 1761)
Gonianotus (Fieber, 1860)
- marginepunctatus (Wolff M., 1804)
Graptopeltus (Stal, 1872)
- lynceus (Fabricius, 1775)
Heterogaster (Schilling S., 1829)
- artemisiae (Schilling S., 1829)
- urticae (Fabricius, 1775)
Horvathiolus (Josifov, 1965)
- superbus (Pollich, 1781)
Ischnocoris (Fieber, 1860)
- angustulus (Boheman C.H., 1852)
- hemipterus (Schilling S., 1829)
- punctulatus (Fieber, 1861)
Ischnodemus (Fieber, 1837)
- sabuleti (Fallén C.F., 1826)
Kleidocerys (Stephens J.F., 1829)
- resedae resedae (Panzer, 1797)
Lamproplax (Douglas et Scott, 1868)
- picea (Flor, 1860)
Lasiosomus (Fieber, 1860)
- enervis (Herrich-Schaeffer G.A.W., 1835)
Ligyrocoris (Stal, 1872)
- sylvestris (Linnaeus C., 1758)
Lygaeus (Fabricius, 1794)
- equestris (Linnaeus C., 1758)
- simulans (Decker, 1985)
Macrodema (Fieber, 1860)
- microptera (Curtis J., 1836)
Macroplax (Fieber, 1860)
- preyssleri (Fieber, 1837)
Megalonotus (Fieber, 1860)
- antennatus (Schilling S., 1829)
- chiragra (Fabricius, 1794)
- dilatatus (Herrich-Schaeffer G.A.W., 1840)
- hirsutus (Fieber, 1861)
- praetextatus (Herrich-Schaeffer G.A.W., 1835)
- sabulicola (Thomson, 1870)
Melanocoryphus (Stal, 1872)
- albomaculatus (Goeze J.A.E., 1778)
Metopoplax (Fieber, 1860)
- origani (Kolenati F.A., 1845)
Nithecus (Horváth, 1890)
- jacobaeae (Schilling S., 1829)
Nysius (Dallas, 1852)
- cymoides (Spinola M., 1837)
- ericae ericae (Schilling S., 1829)
- graminicola graminicola (Kolenati F.A., 1845)
- helveticus (Herrich-Schaeffer G.A.W., 1850)
- senecionis senecionis (Schilling S., 1829)
- thymi thymi (Wolff M., 1804)
Ortholomus (Stal, 1872)
- punctipennis (Herrich-Schaeffer G.A.W., 1838)
Oxycarenus (Fieber, 1837)
- modestus (Fallén C.F., 1829)
- pallens (Herrich-Schaeffer, 1850)
Pachybrachius (Hahn H., 1826)
- fracticollis (Schilling S., 1829)
- luridus (Hahn H., 1826)
Panaorus (Kiritshenko, 1951)
- adspersus (Mulsant et Rey, 1852)
Peritrechus (Fieber, 1860)
- convivus (Stal, 1858)
- geniculatus (Hahn H., 1832)
- gracilicornis (Puton, 1877)
- lundii (Gmelin J.F., 1790)
- nubilus (Fallén C.F., 1807)
Pionosomus (Fieber, 1860)
- opacellus (Horváth, 1895)
- varius (Wolff M., 1804)
Platyplax (Fieber, 1860)
- salviae (Schilling S., 1829)
Plinthisus (Stephens J.F., 1829)
- brevipennis (Latreille, 1807)
- pusillus (Scholtz H., 1847)
Pterotmetus (Amyot et Serville, 1843)
- staphyliniformis (Schilling S., 1829)
Raglius (Stal, 1872)
- alboacuminatus (Goeze J.A.E., 1778)
- confusus (Reuter, 1886)
Rhyparochromus (Hahn H., 1826)
- phoeniceus (Rossi, 1794)
- pini (Linnaeus C., 1758)
- vulgaris (Schilling S., 1829)
Scolopostethus (Fieber, 1860)
- affinis (Schilling S., 1829)
- decoratus (Hahn H., 1833)
- pictus (Schilling S., 1829)
- pilosus pilosus (Reuter, 1875)
- puberulus (Horváth, 1887)
- thomsoni (Reuter, 1875)
Sphragisticus (Stal, 1872)
- nebulosus (Fallén C.F., 1807)
Spilostethus (Stal, 1868)
- saxatilis (Scopoli, 1763)
Stygnocoris (Douglas et Scott, 1865)
- fuligineus (Geoffroy E.L., 1785)
- pygmaeus (Sahlberg R.F., 1848)
- rusticus (Fallén C.F., 1807)
- sabulosus (Schilling S., 1829)
Taphropeltus (Stal, 1872)
- contractus (Herrich-Schaeffer G.A.W., 1835)
- hamulatus (Thomson, 1870)
Trapezonotus (Fieber, 1860)
- anorus (Flor, 1860)
- arenarius arenarius (Linnaeus C., 1758)
- desertus (Seidenstücker, 1951)
- dispar (Stal, 1872)
Tropidophlebia (Kerzhner, 1964)
- costalis (Herrich-Schaeffer G.A.W., 1850)
Tropidothorax (Bergroth, 1894)
- leucopterus (Goeze J.A.E., 1778)
Tropistethus (Fieber, 1860)
- holosericeus (Scholtz H., 1846)
Xanthochilus (Stal, 1872)
- quadratus (Fabricius, 1798)
MESOVELIIDAE
Mesovelia (Mulsant et Rey, 1852)
- furcata (Mulsant et Rey, 1852)
MICROPHYSIDAE
Loricula (Curtis J., 1833)
- elegantula (Baerensprung, 1858)
- pselaphiformis (Curtis J., 1833)
Myrmedobia (Baerensprung, 1857)
- coleoptrata (Fallén C.F., 1807)
- distinguenda (Reuter, 1884)
- exilis (Fallén C.F., 1807)
MIRIDAE
Acetropis (Fieber, 1858)
- carinata (Herrich-Schaeffer G.A.W., 1841)
- gimmerthalii gimmerthalii (Flor, 1860)
- longirostris (Puton, 1875)
Actinonotus (Reuter, 1896)
- pulcher (Herrich-Schaeffer G.A.W., 1835)
Adelphocoris (Reuter, 1896)
- detritus (Fieber, 1861)
- josifovi (Wagner, 1968)
- lineolatus (Goeze J.A.E., 1778)
- quadripunctatus (Fabricius, 1794)
- reichelii (Fieber, 1836)
- seticornis (Fabricius, 1775)
- ticinensis (Meyer-Dür, 1843)
- vandalicus (Rossi, 1790)
Agnocoris (Reuter, 1875)
- reclairei (Wagner, 1949)
- rubicundus (Fallén C.F., 1807)
Alloeonotus (Fieber, 1858)
- fulvipes (Scopoli, 1763)
Alloeotomus (Fieber, 1858)
- germanicus (Wagner, 1939)
- gothicus (Fallén C.F., 1807)
Amblytylus (Fieber, 1858)
- albidus (Hahn H., 1834)
- nasutus (Kirschbaum, 1856)
Apolygus (China, 1941)
- limbatus (Fallén C.F., 1807)
- lucorum (Meyer-Dür, 1843)
- rhamnicola (Reuter, 1885)
- spinolae (Meyer-Dür, 1841)
Asciodema (Reuter, 1878)
- obsoletum (Fieber, 1864)
Atractotomus (Fieber, 1858)
- kolenatti (Flor, 1860)
- magnicornis (Fallén C.F., 1807)
- mali (Meyer-Dür, 1843)
Blapharidopterus (Kolenati F.A., 1845)
- angulatus (Fallén C.F., 1807)
- diaphanus (Kirschbaum, 1856)
Bothynotus (Fieber, 1864)
- pilosus (Boheman C.H., 1852)
Brachyarthrum (Fieber, 1858)
- limitatum (Fieber, 1958)
Brachycoleus (Fieber, 1858)
- decolor (Reuter, 1887)
- pilicornis pilicornis (Panzer, 1805)
Bryocoris (Fallén C.F., 1829)
- pteridis (Fallén C.F., 1807)
Calocoris (Fieber, 1858)
- affinis (Herrich-Schaeffer G.A.W., 1835)
- alpestris (Meyer-Dür, 1843)
- roseomaculatus roseomaculatus (De Geer Ch., 1773)
Camptozygum (Reuter, 1896)
- aequale (Villers C., 1789)
Campylomma (Reuter, 1878)
- annulicorne (Signoret, 1865)
- verbasci (Meyer-Dür, 1843)
Campyloneura (Fieber, 1858)
- virgula (Herrich-Schaeffer G.A.W., 1835)
Capsodes (Dahlbom A.G., 1851)
- gothicus gothicus (Linnaeus C., 1758)
Capsus (Fabricius, 1803)
- ater (Linnaeus C., 1758)
- pilifer (Remane, 1950)
- wagneri (Remane, 1950)
Charagochilus (Fieber, 1858)
- gyllenhalii (Fallén C.F., 1807)
- weberi (Wagner, 1953)
Chlamydatus (Curtis J., 1833)
- evanescens (Boheman C.H., 1852)
- longirostris (Reuter, 1905)
- pulicarius (Fallén C.F., 1807)
- pullus (Reuter, 1870)
- saltitans (Fallén C.F., 1807)
Closterotomus (Fieber, 1858)
- biclavatus biclavatus (Herrich-Schaeffer G.A.W., 1835)
- fulvomaculatus (De Geer Ch., 1773)
- norwegicus (Gmelin J.F., 1790)
Compsidolon (Reuter, 1899)
- salicellum (Herrich-Schaeffer G.A.W., 1841)
Conostethus (Fieber, 1858)
- roseus (Fallén C.F., 1807)
Cremnocephalus (Fieber, 1860)
- albolineatus (Reuter, 1875)
- alpestris (E. Wagner, 1941)
Criocoris (Fieber, 1858)
- crassicornis (Hahn H., 1834)
- nigripes (Fieber, 1861)
Cyllecoris (Hahn H., 1834)
- histrionius (Linnaeus C., 1767)
Cyrtorhinus (Fieber, 1858)
- caricis (Fallén C.F., 1807)
Deraeocoris (Kirschbaum, 1856)
- annulipes (Herrich-Schaeffer G.A.W., 1842)
- lutescens (Schilling S., 1837)
- olivaceus (Fabricius, 1777)
- punctulatus (Fallén C.F., 1807)
- ruber (Linnaeus C., 1758)
- scutellaris (Fabricius, 1794)
- trifasciatus (Linnaeus C., 1767)
Dichrooscytus (Fieber, 1858)
- intermedius (Reuter, 1885)
- rufipennis (Fallén C.F., 1807)
Dicyphus (Fieber, 1858)
- annulatus (Wolff M., 1804)
- constrictus (Boheman C.H., 1852)
- epilobii (Reuter, 1883)
- errans (Wolff M., 1804)
- globulifer (Fallén C.F., 1829)
- pallicornis (Fieber, 1861)
- pallidus (Herrich-Schaeffer G.A.W., 1836)
- stachydis stachydis (Sahlberg J., 1878)
Dryophilocoris (Reuter, 1875)
- flavoquadrimaculatus (De Geer Ch., 1773)
Europiella (Reuter, 1909)
- albipennis (Fallén C.F., 1829)
- alpina (Reuter, 1875)
- artemisiae (Becker, 1864)
Eurycolpus (Reuter, 1875)
- flaveolus (Stal, 1858)
Euryopicoris (Reuter, 1875)
- nitidus (Meyer-Dür, 1843)
Globiceps (Lepeletier et Serville, 1825)
- flavomaculatus (Fabricius, 1794)
- fulvicollis (Jakovlev, 1877)
- juniperi (Reuter, 1902)
- sordidus sordidus (Reuter, 1876)
- sphaegiformis (Rossi, 1790)
Grypocoris (Douglas et Scott, 1868)
- sexguttatus (Fabricius, 1777)
Hallodapus (Fieber, 1858)
- montandoni (Reuter, 1895)
- rufescens (Burmeister, 1835)
Halticus (Hahn H., 1832)
- apterus apterus (Linnaeus C., 1758)
- luteicollis (Panzer, 1804)
- pusillus (Herrich-Schaeffer G.A.W., 1835)
- saltator (Geoffroy E.L., 1785)
Harpocera (Curtis J., 1838)
- thoracica (Fallén C.F., 1807)
Heterocapillus (Wagner, 1960)
- tigripes (Mulsant E., 1852)
Heterocordylus (Fieber, 1858)
- erythropthalmus erythropthalmus (Hahn H., 1833)
- genistae (Scopoli, 1763)
- leptocerus (Kirschbaum, 1856)
- tibialis (Hahn H., 1833)
- tumidicornis (Herrich-Schaeffer G.A.W., 1835)
Heterotoma (Lepeletier et Serville, 1825)
- merioptera (Scopoli, 1763)
- planicornis (Pallas P.S., 1772)
Hoplomachus (Fieber, 1858)
- thunbergii (Fallén C.F., 1807)
Horistus (Fieber, 1860)
- orientalis (Gmelin J.F., 1790)
Hypseloecus (Reuter, 1891)
- visci (Puton, 1888)
Isometopus (Fieber, 1860)
- intrusus (Herrich-Schaeffer G.A.W., 1835)
Leptopterna (Fieber, 1858)
- dolabrata (Linnaeus C., 1758)
- ferrugata (Fallén C.F., 1807)
Liocoris (Fieber, 1858)
- tripustulatus (Fabricius, 1781)
Lopus (Hahn H., 1831)
- decolor decolor (Fallén C.F., 1807)
Lygocoris (Reuter, 1875)
- contaminatus (Fallén C.F., 1807)
- pabulinus (Linnaeus C., 1761)
- rugicollis (Fallén C.F., 1807)
- viridis (Fallén C.F., 1807)
Lygus (Hahn H., 1833)
- gemellatus gemellatus (Herrich-Schaeffer G.A.W., 1835)
- pratensis (Linnaeus C., 1758)
- punctatus (Zetterstedt J.W., 1838)
- rugulipennis (Poppius, 1911)
- wagneri (Remane, 1955)
Macrolophus (Fieber, 1858)
- pygmaeus (Rambur, 1839)
- rubi (Woodroffe, 1957)
Macrotylus (Fieber, 1858)
- herrichi (Reuter, 1873)
- horvathi (Reuter, 1876)
- paykullii (Fallén C.F., 1807)
- quadrilineatus (Schrank, 1785)
- solitarius (Meyer-Dür, 1843)
Malacocoris (Fieber, 1858)
- chlorizans (Panzer, 1794)
Mecomma (Fieber, 1858)
- ambulans ambulans (Fallén C.F., 1807)
Megacoelum (Fieber, 1858)
- beckeri (Fieber, 1870)
- infusum (Herrich-Schaeffer G.A.W., 1837)
Megaloceroea (Fieber, 1858)
- recticornis (Geoffroy E.L., 1785)
Megalocoleus (Reuter, 1890)
- exsanguis (Herrich-Schaeffer G.A.W., 1836)
- molliculus (Fallén C.F., 1807)
- tanaceti (Fallén C.F., 1807)
Mermitelocerus (Reuter, 1908)
- schmidtii (Fieber, 1836)
Miris (Fabricius, 1794)
- striatus (Linnaeus C., 1758)
Monalocoris (Dahlbom A.G., 1851)
- filicis (Linnaeus C., 1758)
Monosynamma (Scott, 1864)
- bohemanni (Fallén C.F., 1829)
- sabulicola (Wagner, 1947)
Myrmecoris (Gorski, 1852)
- gracilis (Sahlberg R.F., 1848)
Notostrira (Fieber, 1858)
- elongata (Geoffroy E.L., 1758)
- erratica (Linnaeus C., 1758)
Odontoplatys (Fieber, 1858)
- bidentulus (Herrich-Schaeffer G.A.W., 1842)
Oncotylus (Fieber, 1858)
- punctipes (Reuter, 1873)
- viridiflavus viridiflavus (Goeze J.A.E., 1778)
Orthocephalus (Fieber, 1858)
- bivittatus (Fieber, 1864)
- brevis (Panzer, 1798)
- coriaceus (Fabricius, 1777)
- saltator (Hahn H., 1835)
- vittipennis (Herrich-Schaeffer G.A.W., 1835)
Orthonotus (Stephens J.F., 1829)
- rufifrons (Fallén C.F., 1807)
Orthops (Fieber, 1858)
- basalis (Costa A., 1853)
- campestris (Linnaeus C., 1758)
- kalmii (Linnaeus C., 1758)
- montanus (Schilling S., 1837)
Orthotylus (Fieber, 1858)
- adenocarpi adenocarpi (Perris É., 1857)
- bilineatus (Fallén C.F., 1807)
- concolor (Kirschbaum, 1856)
- ericetorum ericetorum (Fallén C.F., 1807)
- flavinervis (Kirschbaum, 1856)
- flavosparsus (Sahlberg C.R., 1841)
- fuscescens (Kirschbaum, 1856)
- interpositus (Schmidt E., 1938)
- marginalis (Reuter, 1883)
- nassatus (Fabricius, 1787)
- prasinus (Fallén C.F., 1826)
- tenellus (Fallén C.F., 1807)
- virens (Fallén C.F., 1807)
- virescens (Douglas et Scott, 1865)
- viridinervis (Kirschbaum, 1856)
Pachytomella (Reuter, 1890)
- parallela (Meyer-Dür, 1843)
Pantilius (Curtis J., 1833)
- tunicatus (Fabricius, 1781)
Parapsallus (Wagner, 1952)
- vitellinus (Scholtz H., 1847)
Phoenicocoris (Reuter, 1875)
- dissimilis (Reuter, 1878)
- modestus (Meyer-Dür, 1843)
- obscurellus (Fallén C.F., 1829)
Phylus (Hahn H., 1831)
- coryli (Linnaeus C., 1758)
- melanocephalus (Linnaeus C., 1767)
- plagiatus (Herrich-Schaeffer G.A.W., 1835)
Phytocoris (Fallén C.F., 1814)
- confusus (Reuter, 1896)
- dimidiatus (Kirschbaum, 1856)
- insignis (Reuter, 1876)
- intricatus (Flor, 1861)
- jordani (Wagner, 1954)
- longipennis (Flor, 1861)
- nowickyi (Fieber, 1870)
- pini (Kirschbaum, 1856)
- populi (Linnaeus C., 1758)
- reuteri (Saunders E., 1876)
- tiliae tiliae (Fabricius, 1777)
- ulmi (Linnaeus C., 1758)
- varipes (Boheman C.H., 1852)
Piezocranum (Horváth, 1877)
- simulans (Horváth, 1877)
Pilophorus (Hahn H., 1826)
- cinnamopterus (Kirschbaum, 1856)
- clavatus (Linnaeus C., 1767)
- confusus (Kirschbaum, 1856)
- perplexus (Douglas et Scott, 1875)
Pinalitus (Kelton, 1955)
- atomarius (Meyer-Dür, 1843)
- cervinus (Herrich-Schaeffer G.A.W., 1841)
- rubricatus (Fallén C.F., 1807)
- viscicola (Puton, 1888)
Pithanus (Fieber, 1858)
- maerkelii (Herrich-Schaeffer G.A.W., 1838)
Placochilus (Fieber, 1858)
- seladonicus seladonicus (Fallén C.F., 1807)
Plagiognathus (Fieber, 1858)
- arbustorum arbustorum (Fabricius, 1794)
- bipunctatus (Reuter, 1883)
- chrysanthemi (Wolff M., 1804)
- fulvipennis (Kirschbaum, 1856)
Plesiodema (Reuter, 1875)
- pinetella (Zetterstedt J.W., 1828)
Polymerus (Hahn H., 1831)
- asperulae (Fieber, 1861)
- brevicornis (Reuter, 1879)
- cognatus (Fieber, 1858)
- holosericeus (Hahn H., 1831)
- microphthalmus (Wagner, 1951)
- nigrita (Fallén C.F., 1807)
- palustris (Reuter, 1907)
- unifasciatus (Fabricius, 1794)
- vulneratus (Panzer, 1806)
Psallus (Fieber, 1858)
- ambiguus (Fallén C.F., 1807)
- assimilis (Stichel, 1956)
- betuleti betuleti (Fallén C.F., 1826)
- confusus (Rieger, 1981)
- falleni (Reuter, 1883)
- flavellus (Stichel, 1933)
- haematodes (Gmelin J.F., 1790)
- lapponicus (Reuter, 1874)
- lepidus (Fieber, 1858)
- luridus (Reuter, 1878)
- mollis (Mulsant E., 1852)
- perrisi (Mulsant et Rey, 1852)
- piceae (Reuter, 1878)
- pinicola (Reuter, 1875)
- quercus (Kirschbaum, 1856)
- salicis (Kirschbaum, 1856)
- variabilis (Fallén C.F., 1829)
- varians (Herrich-Schaeffer G.A.W., 1841)
- vittatus (Fieber, 1861)
- wagneri (Ossiannilsson, 1953)
Pseudoloxops (Kirkaldy, 1905)
- coccineus (Meyer-Dür, 1843)
Reuteria (Puton, 1875)
- marqueti (Puton, 1875)
Rhabdomiris (Wagner, 1968)
- striatellus striatellus (Fabricius, 1794)
Salicarius (Kerzhner, 1962)
- roseri (Herrich-Schaeffer G.A.W., 1838)
Stenodema (Laporte, 1833)
- calcarata (Fallén C.F., 1807)
- holsata (Fabricius, 1787)
- laevigata (Linnaeus C., 1758)
- sericans (Fieber, 1861)
- trispinosa (Reuter, 1904)
- virens (Linnaeus C., 1767)
Stenotus (Jakovlev, 1877)
- binotatus (Fabricius, 1794)
Sthenarus (Fieber, 1858)
- rotermundi (Scholtz H., 1847)
Strongylocoris (Blanchard, 1840)
- leucocephalus (Linnaeus C., 1758)
- luridus (Fallén C.F., 1807)
- niger (Herrich-Schaeffer G.A.W., 1835)
- steganoides (Sahlberg J., 1875)
Systellonotus (Fieber, 1858)
- triguttatus (Linnaeus C., 1767)
Teratocoris (Fieber, 1858)
- antennatus (Boheman C.H., 1852)
- paludum (Sahlberg J., 1870)
- saundersi saundersi (Douglas et Scott, 1869)
Tinicephalus (Fieber, 1858)
- hortulanus (Meyer-Dür, 1843)
Trigonotylus (Fieber, 1858)
- caelestialium (Kirkaldy, 1902)
- psammaecolor
- pulchellus (Hahn H., 1834)
- ruficornis (Geoffroy E.L., 1785)
Tuponia (Reuter, 1875)
- prasina (Fieber, 1864)
Tyttus (Fieber, 1864)
- pygmaeus (Zetterstedt J.W., 1838)
NABIDAE
Himacerus (Wolff M., 1811)
- apterus (Fabricius, 1798)
- boops (Schiodte, 1870)
- major (Costa A., 1842)
- mirmicoides (Costa O.G., 1834)
Nabis (Latreille, 1802)
- brevis brevis (Scholtz H., 1847)
- ericetorum (Scholtz H., 1847)
- ferus (Linnaeus C., 1758)
- flavomarginatus (Scholtz H., 1847)
- limbatus (Dahlbom A.G., 1851)
- lineatus (Dahlbom A.G., 1851)
- pseudoferus pseudoferus (Remane, 1949)
- punctatus punctatus (Costa A., 1847)
- rugosus (Linnaeus C., 1758)
Prostemma (Laporte, 1832)
- aeneicolle (Stein G., 1857)
- guttula guttula (Fabricius, 1787)
NAUCORIDAE
Ilyocoris (Stal, 1861)
- cimicoides (Linnaeus C., 1758)
NEPIDAE
Nepa (Linnaeus C., 1758)
- cinerea (Linnaeus C., 1758)
Ranatra (Fabricius, 1790)
- linearis (Linnaeus C., 1758)
NOTONECTIDAE
Notonecta (Linnaeus C., 1758)
- glauca (Linnaeus C., 1758)
- lutea
- maculata (Fabricius, 1794)
- obliqua (Thunberg C.P., 1787)
- reuteri (Hungerford, 1928)
- viridis (Delcourt, 1909)
PENTATOMIDAE
Aelia (Fabricius, 1803)
- acuminata (Linnaeus C., 1758)
- klugii (Hahn H., 1833)
- rostrata (Boheman C.H., 1852)
Antheminia (Mulsant et Rey, 1866)
- lunulata (Goeze J.A.E., 1778)
Arma (Hahn H., 1832)
- custos (Fabricius, 1794)
Carpocoris (Kolenati F.A., 1846)
- fuscispinus (Boheman C.H., 1850)
- melanocerus (Mulsant et Rey, 1852)
- purpureipennis (De Geer Ch., 1773)
Chlorochroa (Stal, 1872)
- juniperina (Linnaeus C., 1758)
- pinicola (Mulsant et Rey, 1852)
Dolycoris (Mulsant et Rey, 1866)
- baccarum (Linnaeus C., 1758)
Eurydema (Laporte, 1833)
- dominulus (Scopoli, 1763)
- fieberi (Fieber, 1837)
- oleracea (Linnaeus C., 1758)
- ornata (Linnaeus C., 1758)
- rotundicollis (Dohrn C.A., 1860)
Eysarcoris (Hahn H., 1834)
- aeneus (Scopoli, 1763)
- ventralis (Westwood J.O., 1837)
- venustissimus (Schrank, 1776)
Graphosoma (Laporte, 1833)
- lineatum (Linnaeus C., 1758)
Holcostethus (Fieber, 1860)
- sphacelatus (Fabricius, 1794)
- strictus vernalis (Wolff M., 1804)
Jalla (Hahn H., 1832)
- dumosa (Linnaeus C., 1758)
Menaccarus (Amyot et Serville, 1843)
- arenicola (Scholz, 1847)
Neottiglossa (Kirby W., 1837)
- leporina (Herrich-Schaeffer G.A.W., 1830)
- pusilla (Gmelin J.F., 1790)
Palomena (Mulsant et Rey, 1866)
- prasina (Linnaeus C., 1761)
- viridissima (Poda N., 1761)
Pentatoma (Olivier J.E., 1789)
- rufipes (Linnaeus C., 1758)
Picromerus (Amyot et Serville, 1843)
- bidens (Linnaeus C., 1758)
Piezodorus (Fieber, 1860)
- lituratus (Fabricius, 1794)
Pinthaeus (Stal, 1868)
- sanguinipes (Fabricius, 1781)
Podops (Laporte, 1833)
- inunctus (Fabricius, 1775)
Rhacognathus (Fieber, 1860)
- punctatus (Linnaeus C., 1758)
Rhaphigaster (Laporte, 1833)
- nebulosa (Poda N., 1761)
Rubiconia (Dohrn C.A., 1860)
- intermedia (Wolff M., 1811)
Sciocoris (Fallén C.F., 1829)
- cursitans (Fabricius, 1794)
- homalonotus (Fieber, 1851)
- macrocephalus (Fieber, 1851)
- microphthalmus (Flor, 1860)
- umbrinus (Wolff M., 1804)
Stagonomus (Gorski, 1852)
- amoenus (Brullé A., 1832)
- bipunctatus (Linnaeus C., 1758)
Staria (Dohrn C.A., 1860)
- lunata (Hahn H., 1835)
Troilus (Stal, 1867)
- luridus (Fabricius, 1775)
Zicrona (Amyot et Serville, 1843)
- caerulea (Linnaeus C., 1758)
PIESMATIDAE
Parapiesma (Péricart J., 1974)
- quadratum (Fieber, 1844)
- variabile (Fieber, 1844)
Piesma (Lepeletier et Serville, 1828)
- capitatum (Wolff M., 1804)
- maculatum (Laporte, 1833)
PLATASPIDAE
Coptosoma (Laporte, 1833)
- scutellatum (Geoffroy E.L., 1785)
PLEIDAE
Plea (Leach W.E., 1817)
- minutissima (Leach W.E., 1817)
PYRRHOCORIDAE
Pyrrhocoris (Fallén C.F., 1814)
- apterus (Linnaeus C., 1758)
- marginatus (Kolenati F.A., 1845)
REDUVIIDAE
Coranus (Curtis J., 1833)
- subapterus (De Geer Ch., 1773)
Empicoris (Wolff M., 1811)
- baerensprungi (Dohrn C.A., 1863)
- culiciformis (De Geer Ch., 1773)
- vagabundus (Linnaeus C., 1758)
Phymata (Latreille, 1802)
- crassipes (Fabricius, 1775)
Pygolampis (Germar E.F., 1817)
- bidentata (Goeze J.A.E., 1778)
Reduvius (Fabricius, 1775)
- personatus (Linnaeus C., 1758)
Rhynocoris (Hahn H., 1833)
- annulatus (Linnaeus C., 1758)
- iracundus (Poda N., 1761)
RHOPALIDAE
Brachycarenus (Fieber, 1860)
- tigrinus (Schilling S., 1829)
Chorosoma (Curtis J., 1830)
- schillingii (Schilling S., 1829)
Corizus (Fallén C.F., 1814)
- hyoscyami (Linnaeus C., 1758)
Liorhyssus (Stal, 1870)
- hyalinus (Fabricius, 1794)
Myrmus (Hahn H., 1832)
- miriformis (Fallén C.F., 1807)
Rhopalus (Schilling S., 1827)
- conspersus (Fieber, 1837)
- maculatus (Fieber, 1837)
- parumpunctatus (Schilling S., 1829)
- rufus (Schilling S., 1829)
- subrufus (Gmelin J.F., 1790)
Stictopleurus (Stal, 1872)
- abutilon (Rossi, 1790)
- crassicornis (Linnaeus C., 1758)
- pictus (Fieber, 1861)
- punctatonervosus (Goeze J.A.E., 1778)
SALDIDAE
Chartoscrita (Stal, 1868)
- cincta cincta (Herrich-Schaeffer G.A.W., 1842)
- cocksii (Curtis J., 1835)
- elegantula (Fallén C.F., 1807)
Halosalda (Reuter, 1912)
- lateralis (Fallén C.F., 1807)
Macrosaldula (Leston et Southwood, 1964)
- scotica (Curtis J., 1835)
- variabilis (Herrich-Schaeffer G.A.W., 1835)
Micracanthia (Reuter, 1912)
- marginalis (Fallén C.F., 1807)
Salda (Fabricius, 1803)
- littoralis (Linnaeus C., 1758)
- morio (Zetterstedt J.W., 1838)
- muelleri (Gmelin J.F., 1790)
- sahlbergi (Reuter, 1875)
Saldula (Van Duzee, 1914)
- arenicola (Scholtz H., 1847)
- c-album (Fieber, 1859)
- fucicola (Sahlberg J., 1870)
- melanoscela (Fieber, 1859)
- opacula (Zetterstedt J.W., 1838)
- orthochila (Fieber, 1859)
- pallipes (Fabricius, 1794)
- palustris (Douglas, 1874)
- pilosella pilosella (Thomson, 1871)
- saltatoria (Linnaeus C., 1758)
Teloleuca (Reuter, 1912)
- branczikii (Reuter, 1891)
- pellucens (Fabricius, 1779)
SCUTELLERIDAE
Eurygaster (Laporte, 1833)
- austriaca (Schrank, 1776)
- maura (Linnaeus C., 1758)
- testudinaria (Geoffroy E.L., 1785)
Odontoscelis (Laporte, 1833)
- fuliginosa (Linnaeus C., 1761)
- lineola (Rambur, 1839)
Phimodera (Germar E.F., 1839)
- flori (Fieber, 1863)
- humeralis (Dalman J.W., 1823)
- lapponica (Zetterstedt J.W., 1828)
Psacasta (Germar E.F., 1839)
- exanthematica (Scopoli, 1763)
STENOCEPHALIDAE
Dicranocephalus (Hahn H., 1826)
- agilis (Scopoli, 1763)
- albipes (Fabricius, 1781)
- medius (Mulsant et Rey, 1870)
THYREOCORIDAE
Thyreocoris (Schrank, 1801)
- scarabaeoides (Linnaeus C., 1758)
TINGIDAE
Acalypta (Westwood J.O., 1840)
- brunnea (Germar E.F., 1836)
- carinata (Panzer, 1806)
- gracilis (Fieber, 1844)
- marginata (Wolff M., 1804)
- musci (Schrank, 1781)
- nigrina (Fallén C.F., 1807)
- parvula (Fallén C.F., 1807)
- platycheila (Fieber, 1844)
Agramma (Stephens J.F., 1829)
- confusum (Puton, 1879)
- femorale (Thomson, 1871)
- laetum (Fallén C.F., 1807)
- ruficorne (Germar E.F., 1835)
- tropidopterum (Flor, 1860)
Campylosteira (Fieber, 1844)
- verna (Fallén C.F., 1826)
Catoplatus (Spinola M., 1837)
- carthusianus (Goeze J.A.E., 1778)
- fabricii (Stal, 1868)
Copium (Thunberg C.P., 1822)
- clavicorne clavicorne (Linnaeus C., 1758)
Derephysia (Spinola M., 1837)
- cristata (Panzer, 1806)
- foliacea foliacea (Fallén C.F., 1807)
Dictyla (Stal, 1874)
- convergens (Herrich-Schaeffer G.A.W., 1835)
- echii (Schrank, 1782)
- humuli (Fabricius, 1794)
- lupuli (Herrich-Schaeffer G.A.W., 1837)
- platyoma (Fieber, 1861)
- rotundata (Herrich-Schaeffer G.A.W., 1835)
Dictyonota (Curtis J., 1827)
- fuliginosa (Costa A., 1853)
- strichnocera (Fieber, 1844)
Elasmotropis (Stal, 1874)
- testacea testacea (Herrich-Schaeffer G.A.W., 1830)
Galeatus (Curtis J., 1833)
- affinis (Herrich-Schaeffer G.A.W., 1835)
- maculatus (Herrich-Schaeffer G.A.W., 1838)
- sinuatus (Herrich-Schaeffer G.A.W., 1838)
- spinifrons (Fallén C.F., 1807)
Kalama (Puton, 1876)
- tricornis (Schrank, 1801)
Lasiacantha (Stal, 1873)
- capucina capucina (Germar E.F., 1837)
- gracilis (Herrich-Schaeffer G.A.W., 1830)
Oncochila (Stal, 1873)
- scapularis (Fieber, 1844)
- simplex (Herrich-Schaeffer G.A.W., 1830)
Physatocheila (Fieber, 1844)
- confinis (Horváth, 1905)
- costata (Fabricius, 1794)
- dumetorum (Herrich-Schaeffer G.A.W., 1838)
- harwoodi (China, 1936)
- smreczynskii (China, 1952)
Stephanitis (Stal, 1873)
- oberti (Kolenati F.A., 1857)
- pyri (Fabricius, 1775)
- rhododendri (Horváth, 1905)
- takeyai (Drake et Maa, 1955)
Tingis (Fabricius, 1803)
- ampliata (Herrich-Schaeffer G.A.W., 1838)
- angustata (Herrich-Schaeffer G.A.W., 1838)
- cardui (Linnaeus C., 1758)
- crispata (Herrich-Schaeffer G.A.W., 1838)
- geniculata (Fieber, 1844)
- grisea (Germar E.F., 1835)
- maculata (Herrich-Schaeffer G.A.W., 1838)
- pilosa (Hummel A.D., 1825)
- ragusana (Fieber, 1861)
- reticulata (Herrich-Schaeffer G.A.W., 1835)
VELIIDAE
Microvelia (Westwood J.O., 1834)
- buenoi (Drake, 1920)
- reticulata (Burmeister, 1835)
Velia (Latreille, 1804)
- caprai (Tamanini L., 1947)
- saulii (Tamanini L., 1947)

IKONOGRAFIA I WSKAZÓWKI DO OZNACZANIA        LISTA GATUNKÓW       

O PROJEKCIE        Copyright: Grzegorz Gierlasiński. 2013-2017.

darmowe statystyki www